آموزش برنامه نویسی

برنامه نویسی

 برنامه نویسی مثل ساخت یک فیلم سینمایی است و برنامه نویس هم کارگردان فیلم است. تصویری که یک کارگردان از یک فیلم سینمایی دارد، با تصویر یک تماشاگر بسیار متفاوت است. یک تماشاگر سینما صرفاً رندر نهایی را مشاهده کرده و فیلم را براساس آن نقد می کند. اما یک کارگردان به دلیل داشتن اشراف کامل بر پشت صحنه، بسیار عمیق تر به این ماجرا نگاه می کند.

به عنوان مثال شاید بسیاری از بینندگان تا به حال کلماتی مثل دکوپاژ و میزانسن را نشنیده باشند اما یک کارگردان باید حواسش به همه این موضوعات باشد. در آموزش برنامه نویسی شما با کدهای پیچیده و عجیب و غریب سر کار دارید و به همین دلیل آموزش برنامه نویسی بسیار هیجان انگیز است.
ضمناً فراموش نکنیم، زمانی که از برنامه نویسی صحبت می کنیم، منظور ما صرفاً طراحی سایت نیست. این موضوع در دو بعد سخت افزاری و نرم افزاری مورد بحث و بررسی قرار می گیرد. در بعد نرم افزاری با استفاده از برنامه نویسی قادر خواهیم بود که برنامه های تحت وب، سیستم عامل و موبایل پیاده سازی نماییم. و در بعد سخت افزاری نیز، بخش دیجیتال، اسمارت واچ ها، تابلو روان ها، گیت های ورود و خروج، سیستم های اثر انگشت و تشخیص چهره و غیره با استفاده از برنامه نویسی اجرایی شده اند. با آموزش برنامه نویسی قادر به فعالیت در حوزه های مختلفی خواهیم بود.
برنامه ‌نویسی تنها برای کامپیوتر به انجام نمی‌رسد. انواع ابزارهای هوشمند مانند موبایل‌ها، تبلت‌ها، دستگاه‌های هوشمند خانگی مثل تلویزیون، قطعات الکترونیک مثل میکروکنترلرها و … می‌توانند قابلیت برنامه‌پذیری داشته باشند. با آموزش برنامه نویسی می توانید این حوزه ها کار برنامه نویسی انجام دهید. برنامه‌نویسی هر سخت‌افزار به ابزارها و دانش متفاوتی نیازمند است و همچنین ممکن است با یک یا چند زبان برنامه‌نویسی بتوان برای هر سخت‌افزار، برنامه و نرم‌افزار تولید نمود. با آموزش برنامه نویسی می توانید به این دانش ها تسلط کافی پیدا کنید.
برای آموزش برنامه نویسی بهتر است قبل از هر چیز، درک درستی از مسیر پیش روی خود داشته باشیم. زمانی که نسبت به مسیر پیش روی خود آگاه باشید، دقیقا می‌دانید که از کجا باید شروع و برای رسیدن به مقصد به کدام سمت باید حرکت کنید. شما در ابتدا باید با مفاهیم ابتدایی آموزش برنامه نویسی و حوزه های آن اشنا شوید و با انتخاب زبان برنامه نویسی مورد علاقه خود قدم در راه اموزش برنامه نویسی بردارید. اگر شما هم دوست دارید برنامه نویسی را شروع کنید و میخواهید این کار را برای آینده خودتان انتخاب کنید، به شما پیشنهاد میکنم از دوستان و آشناهایی که در این زمینه تجربه های خوبی دارند، حتما مشاوره بگیرید. من هم به عنوان یک برنامه نویس با چند سال تجربه، یک سری نکته ها را برای شما مینویسم تا راهنمای بهتری داشته باشید

برنامه نویسی

به زبان خیلی ساده،‌ برنامه نویسی عبارت است از نوشتن دستوراتی که یک سیستم -مثل کامپیوتر- آن‌ها را متوجه شده و دستورات ما را یکی پس از دیگری اجرا می کند. حال، یک زبان برنامه نویسی لغات، دستورات و قوانینی را در اختیار ما به عنوان یک برنامه نویس قرار می‌دهد که از آن طریق می‌توانیم با کامپیوترها و سیستم‌های کامپیوتری صحبت کنیم. توجه داشته باشیم که یک برنامه ی کامپیوتری چیزی بیش از حل یک مسأله نیست. به عبارت دیگر، نرم‌افزارها یا اپلیکیشن ها به منظور حل یک مشکل خاص طراحی شده و به بازار عرضه می شوند. حال هرچه این مشکل بزرگ‌تر و جهانی تر باشد، آن نرم‌افزار هم کاربردی‌تر و معروف تر خواهد شد.
در حقیقت، کسانی که علاقمند به برنامه نویسی هستند می بایست سعی کنند یکی از دغدغه ها یا مشکلات جامعه ی خود را برطرف سازند تا نرم‌افزار ایشان با اقبال عمومی رو به رو شود. یک برنامه نویس پیش از شروع به کدنویسی و انجام پروژه، دقیقاً می بایست بداند که قرار است چه مشکلی را حل نماید و مهم تر از یافتن مشکل، این مسئله که آیا مشکلی که وی در صدد حل آن است آیا واقعا دغدغه درصد قابل توجهی از جامعه است یا گروهی کوچکی از کاربران را پوشش می دهد.
یک برنامه نویس خوب با هر زبانی می‌تواند یک محصول منحصر به فرد تولید کند اما یک برنامه نویس بد، حتی اگر بهترین و سریع‌ترین زبان برنامه نویسی دنیا را در اختیار وی قرار دهیم، باز هم تضمینی ایجاد نمی‌کند که برنامه اش اثربخش باشد. خوشبختانه برنامه نویسی مهارتی است که الزاماً نیاز به دانشگاه رفتن ندارد و هر کسی که صرفاً علاقمند به یادگیری آن باشد می‌تواند ظرف مدت چند ماه -و نهایتاً یک سال- به یک برنامه نویس در حوزه ای که به آن علاقمند است مبدل شود.
برخی از افراد بر این باورند که برای برنامه نویس شدن نیاز است تا تحصیلات دانشگاهی داشت یا یک متخصص علم ریاضیات بود. درست است که داشتن ذهن ریاضیاتی و تحلیلی به هرچه بهتر شدن شما به عنوان یک برنامه نویس کمک می کند، اما این اصلاً بدان معنا نیست که اگر شما متخصص ریاضیات نباشید نمی‌توانید به یک برنامه نویس موفق مبدل شوید. برای شروع کار باید تصمیم بگیرید تو چه حوزه ای میخواهید وارد شوید و برنامه نویسی کنید. میدانید که برنامه نویسی بیشتر از اون چیزی که فکرش را  می کنید گسترده است و هر کس بهتره بجای اینکه تو همه حوزه ها دست ببرد ، فقط توی یک حوزه خاص و شاید بهتر باشه بگیم یک زبان برنامه نویسی خاص متخصص باشد. این رو به عنوان یک اصل پایه  و مهم در نظر داشته باشید. زبان های برنامه نویسی بخش اصلی نرم افزار می باشند. بدون آنها ما نمی توانیم بسیاری از برنامه ها و نرم افزار ها را تولید کنیم. 
زبان های برنامه نویسی یک عامل کلیدی برای نرم افزار و سیستم های تعبیه شده می باشد. بدون این زبان ها ما نمیتوانیم ارتباطی با ماشین ها و سیستم ها داشته باشیم. سیستم ها فقط کد یا زبان ماشین را می‎دانند. یک برنامه نویس خوب و حرفه‌ای، باید مشکلات زندگی انسان‌ها، شرکت‌ها، سازمان‌ها و… را پیدا کند و از طریق طراحی و برنامه نویسی سیستم‌هایی، آن مشکلات را حل کند. بطور خلاصه، وظیفه‌ی اصلی یک برنامه نویس، حل مشکلات موجود است. که با استفاده از تخصصی که دارد، میتواند این مشکلات را حل کند.

طراحی لوگو

لوگو یک نشانه‌ی گرافیکی است که می‌تواند به صورت علامت، سمبل، نوشتار و یا ترکیبی از این‌ها طراحی شود. این نشانه گرافیکی به وسیله شرکت‌های تجاری، تولیدی و صنعتی و هم‌چنین کسب وکارهای کوچک استفاده می‌شود تا از این طریق نوع خدمات اهداف و محصولشان را سریع‌تر به مخاطب معرفی کنند. به واسطه خلاقیت، منحصر به فرد بودن و بصری بودن در اذهان حک شده و ماندگاری بیشتری در ذهن مخاطب داشته باشند. طراحی لوگو می‌تواند ترکیبی از حروف، نشانه‌ها و نماد باشد که چهره و مشخصه یک برند است. طراحی یک لوگوی زیبا و کارآمد اهمیت بسزایی در محبوبیت یک برند در نظر مخاطبان دارد. بخشی از کسب و کار، محصول یا هویت بصری شما می‌باشد. لوگو به عنوان آرم، برند، علامت تجاری و هویت سازمان شما شناخته می‌شود. در بسیاری از موارد تصویر یک لوگو اولین چیزی است که با شنیدن یک نام به ذهنتان می‌رسد به عنوان مثال: کوکا کولا، نایک، اپل و غیره. پس متوجه هستید که طراحی لوگو چه نقش بسزایی در معرفی یک برند دارد. طراحی لوگو را می‌توان براساس استفاده از عناصری مانند نوشتار، شکل و غیره به گروه های مختلفی تقسیم کرد و آن ها را در حوزه های مختلف بکار برد.

دیگر مقالات:
پروژه بازی دوز سی پلاس C++
کدام زبان برنامه نویسی بهتر است؟ مقایسه زبان های برنامه نویسی

آموزش برنامه نویسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *