کاهش پینگ تا چه مقدار امکان پذیر است؟

در این مقاله در مورد پینگ (Ping) و کاربردهای آن و روش بهینه سازی سیستم جهت کاهش پینگ صحبت می‌کنیم.

پینگ چیست؟

پینگ در واقع یک دستور است که در سیستم عامل های مختلفی قابل اجرا است و با یک عدد، میزان تاخیر ارتباط بین دو دستگاه متصل به شبکه را نمایش می‌‍دهد. هرچقدر پینگ بین دو دستگاه کمتر باشد ارتباط بهینه تر و دارای تاخیر کمتری در ارسال داده‌ها است. برای پینگ اصطلاح Time نیز به کار می‌رود. شما میتوانید از یک کامپیوتر خانگی یا یک سایت یا یک سرور در جایی دوردست در اینترنت و یا حتی از یک کامپیوتر در یک شبکه محلی (Local Network) پینگ بگیرید و ارتباط خود را بررسی کنید. هرچقدر فاصله جغرافیایی بین دو سیستم بیشتر باشد طبیعتاً پینگ نیز بالاتر میرود. البته در داخل ایران به دلیل بهینه نبودن شبکه های زیرساختی، پینگ نسبت به دیگر کشورها کمی بالاتر است.

چگونه پینگ خود را بررسی کنیم؟

همانطور که اشاره شد، شما میتوانید از دستگاه های مختلفی در موقعیت های جغرافیایی نزدیک یا دوردست، با یک دستور ساده پینگ بگیرید و ارتباط خود را با مقصد بررسی کنید.

برای مثال یک کاربر ویندوز میتواند به روش زیر پینگ خود را با یک سرور بررسی کند:

  • ابتدا دکمه های Windows+R را بفشارید تا پنجره Run باز شود.
  • سپس دستور Ping 4.2.2.4 را تایپ و Ok را بزنید

پنجره سیاه CMD باز میشود که در آن اطلاعات مربوط به پینگ نمایش داده میشود.

عدد نوشته شده جلوی Time همان پینگ شما خواهد بود.

کاهش پینگ

برای پینگ گرفتن از سایتهای مختلف نیز کافیست آدرس سایت را بنویسید. برای مثال: Ping Wikipedia.org

کاربردهای پینگ گرفتن چیست؟

پینگ مدت زمان تاخیر ارسال بسته ها (Packets) از یک دستگاه به دستگاه دیگر را مشخص میکند. برای مثال اگر پینگی برابر 100ms داشته باشیم یعنی مدت زمان ارسال هر یک بسته ارسالی یا دریافتی، 100 میلی ثانیه به طول می انجامد. اما ما از پینگ چه استفاده هایی میکنیم؟ پینگ گرفتن از یک مقصد کاربردهای متفاوتی می‌تواند داشته باشد که در اینجا به چند مورد اشاره میکنیم:

زمانی که بخواهیم سرعت بارگزاری یک سایت را بررسی کنیم

شاید شما هم متوجه شده باشید که وقتی سایتهای متفاوتی را باز میکنید، برخی از سایتها سریعتر و برخی دیرتر باز میشوند. در واقع دلیل این امر تفاوت پینگ سایتهای مختلف با شما است. ولی این موضوع به این معنی نیست که سرورهای بعضی سایتها بهتر یا بدتر هستند، بلکه بستگی به موقعیت جغرافیایی شما دارد. برای مثال وقتی یک سایت که در کشور کانادا هست را پینگ کنید ممکن است پینگ بالایی به شما نشان دهد و سرعت بارگزاری کمتری داشته باشد اما برای یک شهروند کانادایی که از نظر جغرافیایی به سرورهای کانادا نزدیکتر است طبیعتاً پینگ کمتری با همان سرورها خواهد داشت و در نتیجه بارگزاری بهتری نسبت به شما با سایت مذکور دارد.

زمانی که بخواهیم کیفیت اینترنت خودمان را بررسی کنیم

این مورد مخصوصاً برای کسانی که بازیهای آنلاین انجام میدهند کاربرد بسیاری دارد. مطمئناً اگر بازیهای کامپیوتری آنلاین انجام داده اید اصطلاح Latency را شنیده اید. در واقع Latency همان پینگ شما با سرور گیم است که هرچقدر این مقدار کمتر باشد، کیفیت بازی شما با کمتر شدن Lag و Delay بهینه میشود. مهمترین ملاک برای بهینه کردن یک بازی آنلاین، کاهش پینگ است. برای مثال فرض کنید شما در سرورهای اروپایی Steam بازی میکند. برای چک کردن پینگ خود با سرورهای اروپایی میتوانید از آدرس 146.66.155.1 پینگ بگیرید و هر عددی که به عنوان پینگ به شما نمایش داده شد در واقع همان Latency شما در بازی خواهد بود. بسیاری از گیمرهای ایرانی مشکلات پینگ بسیاری دارند که ابزارهایی برای کاهش پینگ برای آنها راه اندازی شده است.

زمانی که بخواهیم قطع بودن اتصال را بررسی کنیم

گاهی اوقات میخواهید بدانید آیا اینترنت شما به درستی کار میکند یا خیر. و یا اینکه آیا سرور یا سایت مقصد در دسترس هست و میتوانید به آن متصل بشوید یا خیر. آسانترین راه برای اینکار پینگ گرفتن سرور مقصد است. اگر میخواهید بدانید اینترنت شما به درستی کار میکند و به شبکه جهانی متصل هستید، کافیست از آدرس 4.2.2.4 پینگ بگیرید. اگر پینگ تایم داشته باشید یعنی به اینترنت وصل هستید و اگر پینگ تایم شما خیلی بالا باشد به این معنی است که سرعت اینترنت شما کند شده است اما همچنان متصل هستید و اگر پینگ نداشته باشید و پیغام request timed out را مشاهده کنید یعنی اتصال شما قطع یا دارای مشکل است. همچنین اگر میخواهید بدانید یک سایت خاص در دسترس هست یا خیر کافیست از آدرس سایت پینگ بگیرید

دلایل بالا رفتن و نوسان Ping چیست

در ابتدا باید ذکر کرد که اینترنت های بی سیم مثل وایرلس یا اینترنت های سیم کارتی مثل ایرانسل، رایتل، همراه اول به صورت طبیعی دارای نوسان میباشند و برای کسانی که بازیهای آنلاین انجام میدهند توصیه میشود از ADSL ثابت استفاده کنند.

اما با فرض اینکه کاربر از ADSL استفاده میکند، دلایل نوسان و قطعی و بالا رفتن Ping به شرح زیر است:

  • عدم وجود و یا خراب بودن نویزگیر تلفن (اسپلیتر-Splitter)
  • ارتباط از نوع Wifi با مودم
  • ایراد داشتن مودم
  • وجود نویز در سیم کشی داخل ساختمان
  • دانلود بیش از حد نرم افزارهای داخل ویندوز و یا حتی آپدیت ویندوز
  • وجود ویروس در کامپیوتر که باعث دانلود و آپلود میشود

روش های عیب یابی و رفع مشکلات پینگ

راه هایی برای عیب یابی مشکلات پینگ وجود دارد از جمله بررسی اسپلیتر، مودم، ISP، مشکلات نرم افزاری و…

جهت رفع مشکلات نوسان و بالا رفتن پینگ میتوانید این مقاله را مطالعه کنید.

همچنین جهت جلوگیری از دانلود نرم افزارها و ویروس های داخل سیستم و جلوگیری از بالا رفتن پینگ میتوانید نرم افزار Net Limitter را نصب کنید.

چه روش هایی برای کاهش پینگ وجود دارد؟

روش های زیادی برای کاهش پینگ در بازیهای آنلاین وجود ندارد.

اما چیزی که در حال حاضر قابل اطمینان و مورد استفاده اکثر بازیکنان بازیهای آنلاین است، استفاده از نرم افزارهای کاهش پینگ است.

پیشنهاد ما استفاده از نرم افزار کاهش دهنده پینگ CPR است که اولین و قدیمی ترین و در عین حال کاملترین نرم افزار در زمینه کاهش پینگ است.

کاهش پینگ چیست و چگونه پینگ را بررسی کنیم
Tagged on:                                                                                     

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 + چهار =