10 راه مناسب برای خودآموزی برنامه نویسی

خودآموز برنامه نویسی

خودآموزی برنامه نویسی

در دنیای امروزی اکثر مشاغل مکانیزه شده اند و خواه ناخواه با دنیای دیجیتال در تعامل هستند. این دنیای مجازی توسط برنامه نویسان توسعه داده میشود و روز به روز نیاز به برنامه نویسی افزایش پیدا میکند و میتوان گفت برنامه نویسی یکی از مهم ترین و درآمدزاترین حرفه‌هایی است که شما می‌توانید آن را انتخاب کرده و شروع به یاد گیری کنید. برنامه نویسی را می توان به عنوان یک آینده شغلی و منبع مناسب مالی در نظر گرفت وحتی در نگاهی ساده ترآن را تمرینی برای هوش و یا خلق یک ایده عالی استفاده کرد. اما تنها کسانی در این راه موفق خواهند شد که مسیر درستی در یادگیری برنامه نویسی داشته باشند. ما در اینجا 10 پیشنهاد به شما میدهیم که بتوانید مسیر درست را در این راه پیدا کنید.

دلیل برنامه نویسی

10 – دلیل خود را برای برنامه نویسی پیدا کنید

مسیری که می خواهید به آن وارد شوید بخش بزرگی از آن در ابتدا به این بستگی دارد که شما به چه دلیلی می خواهید برنامه نویسی یاد بگیرید و چه میزان زمان می خواهید صرف یاد گیری آن کنید.

اگر قصد شما از یادگیری این است که تبدیل به یک برنامه نویس حرفه ای شوید بهترین پیشنهاد به شما این می باشد که در ابتدا در یک دانشگاه و یا موسسات مربوطه ثبت نام کنید که بدیهی است که زمان زیادی باید صرف آن شود. اما اگر میخواهید در اوقات فراغتتان برای سرگرمی و شاید هم درآمدزایی، وبسایتی طراحی کنید و یا بازی درست کنید بهتر است با افرادی متخصص تعامل کرده و در ارتباط باشیدکه البته مجتمع های فنی نسبت به گزینه های دیگر از لحاظ مالی و حجم کار و نتیجه ای مناسب به صرفه تر است.

کدام زبان برنامه نویسی را انتخاب کنیم

9- انتخاب زبان درست برنامه نویسی

در همین ابتدا در نظر داشته باشید که بهترین زبان برنامه نویسی وجود ندارد و بسته به نوع پروژه ای که میخواهید انجام دهید هر کدام کاربرد خاصی دارند.

توجه کنید که زبانی را که شما برای اموختن انتخاب می کنید بستگی به هدف و همینطور به نوع کارتان بستگی دارد به عنوان مثال اگر قصد شما ساخت برنامه ای برای سیستم عامل IOS است، بهترین پیشنهاد یادگیری زبان Swift است.

ضمن آن که شما با یادگیری یک زبان برنامه نویسی به راحتی میتوانید دیگر زبان های برنامه نویسی را یاد بگیرید، پس در انتخاب زبان برنامه نویسی خود بیش ترین دقت را داشته باشید.

در این میان برخی زبان های برنامه نویسی آسان تر و دوستانه تر از سایر زبان ها می باشند.  اگر شما مصمم به یادگیری کدنویسی هستید زبان سطح بالا ی C می تواند گزینه خوبی برای شروع باشد. برای مثال زبان C# تحت کامپایلر ویژوال استودیو محیط بسیار جذاب، ساده و کاربر پسندی دارد و علاوه بر آن زبان بسیار قدرتمندی است که میتوان با استفاده از آن برنامه های تحت ویندوز، موبایل و وب نوشت.

از طرفی زبان های دیگری هستند که محبوبیت زیادی در بین برنامه نویسان دارند، از جمله Java که شباهتی هم به C# دارد و کار با آن نیز بسیار راحت است. توسط جاوا هم میتوانید برای دستکاپ و موبایل برنامه نویسی کنید.

زبان C++

اما برخی زبان ها مانند C++ هستند که با اینکه بسیار قدرتمند و کاربری هستند اما کار با آنها راحت نیست و شاید اگر یک مبتدی بخواهد با C++ شروع کند، به دلیل سختی کار علاقه اش را از دست بدهد. اما فراموش نکنید که زبانی مانند C++ تقریباً در تمام سیستم های عامل مانند، ویندوز، مکینتاش، اندروید، IOS و… کاربرد دارد.

در این بین یادگیری زبان PHP و SQL در هر صورت پیشنهاد میشود چون چه بخواهید یک وبسایت طراحی کنید و چه بخواهید یک نرم افزار موبایل آنلاین بسازید در هر صورت به آنها نیاز پیدا میکنید.

برنامه نویسی نیاز به صبر و تحمل دارد

8- صبور باشید و دست از کار نکشید

شما به هر حال باید هر کدام را که انتخاب کرده اید باید بسیار بسیار مبتدیانه شروع کنید پس بسیار مهم است که در این راه صبر داشته باشید.

اما بعد از مدتی مشاهده می کنید که چه میزان نسبت به گذشته تغییر داشته اید  و طعم پیشرفت را می‌چشید پس سعی کنید با اولین شکست عقب نکشید زیرا در ابتدای این راه شکست و اشتباه بسیار برای شما پیش می‌آید.

شما باید اولین پروزه خود را هرچند ساده از ابتدا تا انتها ادامه دهید حتی اگر شکست خوردید نا امید نشوید و سعی کنید آن را به روش دیگری حل و به اتمام برسانید.

گاهی پیش می‌آید که برای پیدا کردن یک مشکل کوچک در یک پروژه، روزها و یا هفته ها وقت خود را صرف میکنید و ممکن است این باعث نا امیدی شما شود. اما باید صبر و تحمل خود را بیشتر کنید، زیرا هیچ نرم افزاری بدون صبر و تحمل برنامه نویس ساخته نشده است. پس اگر آدم صبوری نیستید شاید بهتر است شغل دیگری را برای خود در نظر داشته باشید.

برنامه نویسی کودکانه

7- تمرین با برنامه های کودک

بله کاملا درست خواندید امروزه حتی کودکان هم در حال یادگیری کد نویسی هستند و این می تواند برای یادگیری به نفع همه ی ما باشد زیرا خیلی از برنامه نویسان برنامه هایی برای آموزش کودکان طراحی کردند که بسیار ساده و اصولی می باشد خیلی از برنامه ها مانند “Scratch” بسیار منعطف هستند و برای همه سنین مناسب می باشد.

این مسئله اصلا مهم نیست که شما چند سال دارید چون برنامه هایی از این قبیل برای شما بسیار مناسب است که کد نویسی را از پایه آموزش ببینید.

برنامه های کودک بسیار راحت و قابل دسترس می باشد و محیط روان و ساده آن باعث میشود که کار اموز کار ساده ای برای آموزش داشته باشد.

امتحان کنید: https://scratch.mit.edu

آموزش آنلاین برنامه نویسی

6- سایت های آموزش انلاین

سایت های اموزش انلاین و رایگان مانند “Codecacademy” و بسیاری سایت های دیگر آموزشی، دارای ساعت ها آموزش تصویری هستند که به شما کمک میکند تا اولین برنامه کامپیوتری خود را بنویسید.

یادگیری از سایت هایی مانند KhanAcademy و Code.Org باعث میشود پایه ی برنامه نویسی شما بهبود پیدا کند که برای یادگیری از این سایتها باید زبان انگلیسی خوبی داشته باشید. البته سایتهای ایرانی نیز اخیراً منابع خوبی برای یادگیری هستند، اما برنامه نویسی با زبان انگلیسی همیشه همراه بوده و است پس بهتر است زبان خود را تقویت کنید.

این سایت ها به شما کمک میکنند تا یک بازی جدید یا یک سایت و یا پروزه های دیگر هر چند ساده خلق کنید. این برای افراد مبتدی بسیار فرصت مناسبی است ولی نیازمند این است که شما منابع مورد نیاز خود را با توجه به اینکه چه زبانی را انتخاب کردید پیدا کنید.

دوره های آموزش برنامه نویسی

5- دوره های برنامه نویسی و همایش ها

دوره های اینترنتی آموزش برنامه نویسی کامپیوتر در همه جای دنیا وجود دارد که در ایران هم به صورت دست و پا شکسته وجود دارد، اما این دوره ها کمی نسبت به گزینه های قبل پیچیده تر است و همچنین این دوره ها فقط روی یک زبان برنامه نویسی تمرکز می کنند. این دوره ها برای مهارت های بنیادی در سطح دانشگاه ها طراحی شده اند که طبیعتا هزینه نسبتا بالایی دارد.

و اما همایش های برنامه نویسی که یکی از نقاط قوت این جلسات آشنایی شما با دیگر برنامه نویسان و سرمایه گذاران می باشد که این شما را تشویق و ایجاد انگیزه برای یادگیری برنامه نویسی میکند و از آن مهم تر آموزش هایی که در آنها مطرح میشوند با زبان ساده می باشد تا همه ی کارآموزان حاضر در جلسه از مبتدی تا حرفه ای بتوانند به راحتی آنها را فرا بگیرند.

کتاب های آموزش برنامه نویسی

4- کتاب های اینترنتی رایگان

منابع زیادی در اینترنت هستند که میتوانید از آنها برای یادگیری برنامه نویسی کمک بگیرید. کتاب، ویدیو، مقاله و…. که شما را در رفع مشکلات و یادگیری کمک میکنند، اما باید بدانید چگونه منابع مورد نیاز را پیدا کنید. باز هم در اینجا بهتر است انگلیسی خود را تقویت کنید و از منابع خارجی مانند stackoverflow کمک بگیرید اما سایتهای فارسی زبان زیادی هم هستند که در این راه شما را یاری میکنند.

برای کسانی که زبان خوبی دارند کالکشنی بزرگ از این کتاب ها که نزدیک به 500 کتاب اینترنتی برای آموزش برنامه نویسی در سایت GitHub موجود می باشد.

و اما اگر زبان انگلیسی شما ضعیف است به شما پیشنهاد خرید کتاب های فیزیکی میشود که تدریس کنندگان و نویسندگان خوبی در ایران آن را ترجمه کرده اند که کاملا خود آموز است. (کتاب های جعفرنژاد قمی پیشنهاد میشود)

بازی آنلاین برنامه نویسی

3- بازی های انلاین برنامه نویسی

اغلب اوقات بازی و سرگرمی بهترین راه یادگیری می باشد به همین دلیل بسیاری از برنامه نویسان بازی هایی طراحی کرده اند که کد نویسان با هر سطحی به صورت تکی و یا حتی با یکدیگر به رقابت می پردازند.

در حالی که این سایت ها بسیاری از آموزش های برنامه نویسی در خود جای داده اند شما نیز می‌توانید بازی های ساده و یا حتی پیچیده ای بسازید.

برخی از این سایت ها که واقعا می توان نام آنها را آموزش و بازی گذاشت Code Combat و CodinGame که شما میتوانید با آن سرگرم شوید، ضمن اینکه نرم افزار Solo Learn نیز دارای رقابت و سرگرمی و آموزش برنامه نویسی و کامپایلر است که برای اندروید و IOS موجود می باشد.

تدریس برنامه نویسی

2- معلم بگیر یا معلم کسی باش!

جامعه برنامه نویسی پر است از افرادی که مایلند نسل بعدی کد نویسان را آموزش دهند و این مسئله غیر قابل انکار است که هنرهایی از این دست نیاز به آموزش های تخصصی توسط یک معلم را دارد و قطعاً استفاده از یک معلم، نسبت به دیگر روشها، مزیت هایی از جمله یادگیری سریعتر و راحتتر را در پی خواهد داشت.

و حتی شما خود نیز میتوانید با رسیدن به یک سطح مشخص، معلم یک فرد مبتدی شوید که این کار باعث میشود مطالب گذشته که شما یاد گرفته اید ملکه ذهنتان شود و برای ادامه این مسیر محکم تر قدم بردارید.

سورس برنامه نویسی

1- سورس کد ها

سورس کد به زبان خیلی ساده به کدهایی که قبلاً توسط برنامه نویسانی، با آن نرم افزاری را نوشته یا طراحی کرده اند گفته می شود. هنگامی که شما با کد دیگر برنامه نویسان کار میکنید و یا آن را عوض میکنید و یا حتی آن را تست و اجرا کنید و خط به خط آن را بررسی کنید باعث میشود که شما بهتر متوجه کار آن شوید و آن را درک کنید.

کد نویسان برای خوانایی بیشتر برنامه Comment هایی به آن اضافه کرده اند که این کمک زیادی به شما میکند تا آن را بررسی کنید بسیاری از این سورس کد ها توسط برنامه نویسان در اینترنت موجود است.

برخی از این سورس کدها را میتوانید در سایتهای نظیر codeproject پیدا کنید.

البته ویرایش و اجرا کردن سورس ها نیازمند این است که حداقل دانش اولیه ای در رابطه با برنامه نویسی داشته باشید.

لینک های مفید:

آموزش الگوریتم نویسی

3 thoughts on “10 راه مناسب برای خودآموزی برنامه نویسی

  1. دستت طلا نکات مفیدی بود
    اما یه سوال
    من 3 سال پیش یه پروژه نوشتم امسال بازش کردم اصلا یادم نمیومد که هیچ بعدا که یادم اومد نتونتم کدها رو تحلیل کنم روانه هم تمرین داشتم اما نمیدونم چون از پایه شروع نکردم شاید مشکلم همونه

    1. این موضوع کاملاً طبیعیه. تقریباً تمامی برنامه نویسان اگر کدی بنویسن و باهاش در ارتباط نباشن، بعد از چند سال فراموش میکنند چی نوشتن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *